Skip to main content
Skip table of contents

Sunucu tipini küçültebilir miyim?

Mevcut sanallaştırma teknolojilerinde sanal sunucunun kaynaklarını azaltmak mümkündür. Özellikle RAM, CPU ya da takılıp çıkarılabilen başka bir donanımı sanal sunucudan kaldırmak ya da eklemek sorun olmamaktadır.

 

Fakat diski azaltma işlemi sanal katman seviyesinde yapılabilmesine rağmen, işletim sistemi seviyesinde sıkıntı çıkartabilmektedir.

 

Konuya bir örnekle açıklama getirmek isteriz:

 

Bir sanal sunucumuzun olduğunu ve bu sunucumuzun da 100GB diski olduğunu düşünelim. Bu 100GB diskin 60GB’lık kısmı kullanılıyor olsun. Sistemler disk ortamlarına yazarken belirli algoritmalar kullanır fakat yazım işlemi rastgele yapılmaktadır, dolayısı ile bu 60GB veri diskin tamamına dağılmış durumda olabilir. Eğer küçültme işlemi ile sunucunun diskini 60GB yaparsak 60GB verimizin bir kısmı küçülttüğümüz son kısımda olabilir. Bu da veri kaybına sebep olabilir.

 

Tabi bu veri kaybına sebep verecek unsurlardan sadece birisidir. Eğer sanal sunucunun disk yapısı ilk kurulumdan sonra işletim seviyesinde değiştirilmiş ise bu küçültme işlemi sanal sunucunun hiçbir şekilde başlamamasına bile neden olabilir.

 

Bu durumu daha az riskli hale getirmek için kullanılabilen programlar bulunmakta, ancak bunların hiç biri %100 başarı garantisi vermemektedir.

 

Yukarıdaki sebeplerden ötürü OpenStack geliştiriciler ve topluluktaki kişiler kaynak küçültme yapmayı kesinlikle önermemektedirler, SkyAtlas olarak biz de bu işlemi tavsiye etmemekteyiz.

JavaScript errors detected

Please note, these errors can depend on your browser setup.

If this problem persists, please contact our support.