Cyberduck, Openstack Swift (object storage) üzerine bulut depolama yapmayı sağlayan ücretsiz bir dosya yönetim aracıdır.

Desteklenen İşletim Sistemleri:
Windows XP ve üzeri,
OS X 10.7 ve üzeri.

Sistem gereksinimleri:
OS X x64 Intel platform

Kurulum

Cyberduck uygulamasına erişim için öncesinde bir Openstack bulut hesabına sahip olunmalı ve object storage container oluşturulması gerekmektedir. Skyatlas üzerinden kullanıcı hesabı oluşturulduğunda aynı hesap ile uygulama üzerinden object sotrage'a erişim sağlanabilmektedir.

Hesabınız yok ise,
Skyatlas kullanıcı hesabı oluşturmak için tıklayınız.

Hesabınız var ise,
Object storage container oluşturmak için tıklayınız.

Not: Object storage container oluşturulurken Public olarak işaretlenmesi gerekir.

Uygulamanın kurulum dosyasına aşağıdaki URL üzerinden erişibilirsiniz.

Windows için,
https://update.cyberduck.io/windows/Cyberduck-Installer-4.7.3.exe

OS X için,

https://update.cyberduck.io/Cyberduck-4.7.3.zip

Ücretsiz sürüme ait kurulum dosyası uyumlu işletim sistemi üzerine kurulur ve Skyatlas object storage erişimi için aşağıdaki ekran görüntülerinde bulunan adımlar uygulanır.

 • Kurulumdan sonra uygulama açılır ve File menüsünden Open Connection seçimi ile bağlantı bilgilerinin giriş yapılacağı ekran açılır. Açılan sayfadaki liste üzerinden Swift (OpenStack Object Storage) seçilir.

 • Bu ekran üzerinden alanlara sırasıyla aşağıdaki gibi bağlantı bilgileri girilir.
  -Server Name alanına https://panel.skyatlas.com/project/access_and_security/ sayfasında bulunan Identity satırındaki URL /v2.0 olmadan,
  -Tenant ID: Access Key alanına Skyatlas kullanıcı adı,
  -Secret Key alanına Skyatlas kullanıcı parolası,
  -More Option kısmı açılarak Path alanına /v2.0 yazılır ve Connect butonu ile bağlantı açılır.
  -Sonrasında açılan pop-up ekran üzerindeki Tenant Name alanına yine https://panel.skyatlas.com/project/access_and_security/  sayfasında listelenen Object Storage satırındaki URL'in AUTH_ ön ekinden sonraki kısım girilir ve Login butonu ile bağlantı sağlanır.

 • Bağlantı sağlandıktan sonra aşağıdaki ekran görüntüsü ile karşılaşılır.
  Bu noktadan sonra object storage üzerinde oluşturulan container'ın içerisindeki klasör ve dosyalar görüntülenip dosya yükleme silme gibi işlemler yapılabilir.

  Yüklenen dosyaları paylaşmak için gereken URL, dosya üzerine sağ tıklanıp Copy URL seçeneği ile alınabilir. (Object storage container public olmadığında URL erişilemez olur.)