CloudBerry Explorer for OpenStack Storage, Openstack Swift (object storage) üzerine bulut depolama yapmayı sağlayan ücretsiz bir dosya yönetim aracıdır.

Desteklenen İşletim Sistemleri:
Windows 7 ve üzeri; Windows Server 2008 ve üzeri

Sistem gereksinimleri:
Microsoft .NET Framework 4.0, 1.4 GHz 64-bit processor
512 MB RAM, 32 GB minimum disk space
Gigabit (10/100/1000baseT) Ethernet adapter

 

Kurulum

CloudBerry Explorer for OpenStack Storage uygulamasına erişim için öncesinde bir Openstack bulut hesabına sahip olunmalı ve object storage container oluşturulması gerekmektedir. Skyatlas üzerinden kullanıcı hesabı oluşturulduğunda aynı hesap ile uygulama üzerinden object sotrage'a erişim sağlanabilmektedir.

Hesabınız yok ise,
Skyatlas kullanıcı hesabı oluşturmak için tıklayınız.

Hesabınız var ise,
Object storage container oluşturmak için tıklayınız.

Not: Object storage container oluşturulurken Public olarak işaretlenmesi gerekir.

Uygulamanın kurulum dosyasına aşağıdaki URL üzerinden erişibilirsiniz.

http://www.cloudberrylab.com/free-openstack-storage-explorer.aspx

Ücretsiz sürüme ait kurulum dosyası uyumlu Windows işletim sistemi üzerine kurulur ve Skyatlas object storage erişimi için aşağıdaki ekran görüntülerinde bulunan adımlar uygulanır.

 • Uygulama açıldığında ekrana gelen Cloudberry ücretsiz aktivasyon kaydı için kullanıcı adı ve e-posta alanlarına giriş yapılır. İstenirse bu adım Register Later butonu ile daha sonra tamamlanabilir.

 • Uygulama açıldıktan sonra File menüsünden New Openstack Account seçimi ile Skyatlas kullanıcı hesabı bilgilerinin girileceği ekran açılır.
  -User name alanına Skyatlas kullanıcı adı olan e-posta adresi,
  -Api key alanına Skyatlas kullanıcı parolası,
  -Authentication service alanına https://panel.skyatlas.com/project/access_and_security/ sayfasında bulunan Identity satırındaki URL,
  -Tenant ID alanına ise yine aynı sayfada bulunan Object Storage satırındaki URL'in AUTH_ ön ekinden sonraki kısım girilir ve OK butonu ile hesap eklenir. İstenirse öncesinde Test Connection butonu ile bağlantının başarılı olup olmadığı kontrol edilebilir.
  -Keystone version ise 2 seçilmelidir.

 • Bağlantı sağlandıktan sonra aşağıdaki ekran görüntüsü ile karşılaşılır.
  Bu noktadan sonra sol kısımda yerel sistem klasör ve dosyaları görüntüleyip sağ kısımda Skyatlas object storage üzerinde oluşturulan container görüntülenerek kaynak-hedef ilişkisi kurarak dosya yükleme silme gibi işlemler yapılabilir.

  Yüklenen dosyaları paylaşmak için gereken URL, dosya üzerine sağ tıklanıp Web URL seçeneği ile alınabilir. (Object storage container public olmadığında URL erişilemez olur.)