Skip to main content
Skip table of contents

SkyAtlas API v2 Authentication

SkyAtlas API’a bağlanabilmek için öncelikle gereksinimler başlığı altında bulunan paketleri kurmanız ve SkyAtlas tarafından size iletilen kullanıcı adı ve parola ile SkyAtlas Dashboard a erişim sağlamanız ve gerekmektedir. Paketlerin kurulum adımları aşağıda anlatılacaktır. SkyAtlas Dashboard a erişim bilgilerine sahip değilseniz veya erişim ile ilgili sorun yaşıyorsanız Support (support@skyatlas.com) ile iletişime geçebilirsiniz.

Sistem Gereksinimleri;

  • Python 3.8

  • OpenstackClient 5.5.*

MacOS ve Linux dağıtımlarının son sürümlerinde Python ve PIP kurulu olarak gelmektedir. MacOS ve Linux dağıtımları için yapılması gereken tek işlem OpenstackClient 5.5.0 kurulumu olacaktır.

Windows

Windows işletim Sistemleri için Python 3.8 sürümü http://www.python.org adresinden indirilerek kurulum yapılabilir. Detaylı kurulum adımları aşağıda gösterilmiştir.

Python resmi sitesinden Downloads sekmesi altında kullanılabilir sürümler listelenir.

Python 3.8 sürümü seçilerek indirilir ve kurulum adımına geçilir.

Kurulum ekranın da “Add Python 3.8 to PATH” seçeneği uncheck olarak gelmektedir. Bu seçenek işaretlenerek kuruluma devam edilir.

Kurulum tamamlandıktan sonra kurulum sayfası kapatılarak kurulum sonlandırılır.

Kurulum tamamlandıktan sonra Windows Powershell üzerinden python ve pip sürümü kontrol edilir.

Kurulumu yapılacak openstackclient paketinin kurulumunu pip aracılığı ile tamamlanır.

MacOS

CODE
sudo -H pip install python-openstackclient=5.5.0

Ubuntu/Debian

CODE
sudo apt install python-openstackclient=5.5.0

Red Hat Enterprise Linux, CentOS, Fedora

CODE
sudo yum install python-openstackclient=5.5.0

SUSE Linux Enterprise Server

CODE
zypper addrepo -f obs://Cloud:OpenStack: \Liberty/SLE_12 Liberty

openSUSE

CODE
zypper install python-devel python-pip

Paket kurulumlarınız tamamlandıktan sonra SkyAtlas API’a bağlanmak için authentice bir kullanıcıya ait RC(Resource Script) dosyasına ihtiyacınız var. RC dosyasını elde etmek için SkyAtlas Dashboard a erişerek sağ üst köşede bulunan kullanıcı menüsü altında “OpenStack RC File” sekmesine tıklayarak dosyayı indirebilirsiniz.

RC dosyasını OpenStack python client kurulu herhangi bir sistemde source ettikten sonra SkyAtlas API üzerinden uzaktan erişim hakkına sahip olursunuz. RC dosyası SkyAtlas servislerinin endpoint bilgilerini, user ve proje bilgilerini barındırmakta olup çalıştırdığınızda şifre isteyecektir.

NOT: Windows işletim sistemlerinde RC dosyasini source etmek için 3. Parti ücretsiz bir yazılım gerekiyor. Source-OpenRC.ps1 dosyasını linke tıklayarak indirebilirsiniz. Kullandığınız yazılım diğer işletim sistemlerinde olduğu gibi sizden şifre istemeyecek, bu nedenle şifrenizi RC dosyasına eklemeniz gerekmektedir. RC dosyasını bilgisayarınızda bulunan bir text editor ile açarak “export OS_PASSWORD=$OS_PASSWORD_INPUT” satırını bulup şifrenizi yazarak kaydedebilirsiniz. Windows PowerShell üzerinde dosyayı indirdiğiniz konuma giderek aşağıdaki komut ile RC dosyanızı import edebilirsiniz.

CODE
.\Source-OpenRC.ps1 .\skyatlas-openrc.sh
JavaScript errors detected

Please note, these errors can depend on your browser setup.

If this problem persists, please contact our support.