SkyAtlas API’a bağlanabilmek için openstack-pythonclient kurulumuna ve authenticate bir user’a ihtiyacımız var. SkyAtlas API icin python client nasıl kurulur aşağıda anlatacağız, user için ise Support (support@skyatlas.com) ile iletişime geçebilirsiniz.

Öncelikle, API’a bağlanacak client üzerinde python 2.7 surumu veya sonrası bir sürüm ve PIP kurulu olmalıdır. Burada şanslıyız çünkü 2014 sonrası dağıtılan tüm python sürümleri PIP ile birlikte geliyor. Güncel linux dağıtımları ve MacOS işletim sistemleri ise python ile birlikte geldiği için bize yapacak çok birşey düşmüyor.

Windows işletim sistemleri için python 2.7 veya üstü bir sürümü www.python.org adresinden indirebilir, birkaç kere OK ve Next tuşlarına basarak kurulumu basitçe tamamlayabilirsiniz.

 

Python ve PIP kurulu olduğunu varsayarsak işletim sistemlerine göre OpenStack python client kurulumu adımları aşağıdaki şekildedir.

Windows

PIP, python’un kurulu olduğu konumda, Scripts klasoru altında yer alıyor, dosya yolunu Windows’un özelliklerinde PATH environment  altında tanımlarsanız herhangi bir klasör altından PIP veya python komutlarını çalışıtırabilirsiniz, lakin biz yapmadık o yüzden komutu pip.exe dosyasının bulunduğu yerden çalıştırmamız gerekiyor.

# PS C:\Users\Administrator\AppData\Local\Programs\Python\Python36\Scripts> .\pip.exe install python-openstackclient

MacOS

# pip install python-openstackclient

Eger root değilseniz aşağıdaki komut işinize yarayacaktır.

# sudo -H pip install python-openstackclient

Ubuntu ve Debian

# apt install python-openstackclient

Red Hat Enterprise Linux, CentOS, veya Fedora

# yum install python-openstackclient

SUSE Linux Enterprise Server

# zypper addrepo -f obs://Cloud:OpenStack: \                                                                                                                                                                          Liberty/SLE_12 Liberty                                                            

openSUSE

# zypper install python-devel python-pip

 

User authentication için RC(Resource script) dosyasına ihtiyacımız var, OpenStack Horizon üzerinden login olduktan sonra, Project > Compute > Access & Security bölümüne gitmek gerekiyor, buradan ihtiyacımız olan rc dosyasını indirebiliriz.

 

 

Bu örnekte v2.0 ve v3 olarak iki ayrı rc dosyası görüyoruz, OpenStack servislerinden biri olan ve identity’den sorumlu olan Keystone servisinin şu an iki versiyonu destekleniyor, ileride bu durum değişecektir.

 

RC dosyasını OpenStack python client kurulu herhangi bir sistemde source ettikten sonra OpenStack API üzerinden uzaktan erişim hakkona erişmis oluyoruz. RC dosyası OpenStack servislerinin endpoint bilgilerini, sizin user ve proje bilgilerinizi barındırmakta olup çalıştırdığınızda sizden şifrenizi isteyecektir.

NOT: Windows işletim sistemleri icin RC dosyasini source etmek icin 3. Parti ücretsiz bir yazılım gerekiyor. Source-OpenRC.ps1 dosyasını linke tıklayarak indirebilirsiniz.