Skyatlas kullanıcı arayüzünü kullanarak birkaç dakika içinde kendi sunucunuzu oluşturabilirsiniz. Bunun için öncelikle bir ağ oluşturmalı, ardından erişim ve güvenlik ayarlarını yapmalısınız. Bu adımları uyguladıktan sonra aşağıda bahsedilecek adımları takip ederek ilk sunucunuzu oluşturabilirsiniz.

Server Oluşturma

Cloud sunucuları, kullanıcı arayüzünde Instance olarak tanımlanır. Instance sanal makine demektir. Instance'lar kullanılmadığında kapalı durumda olmalıdır, sadece sunucular üzerinden işlem yapılacağı durumlarda açık olmalıdır.

 

Panelin solunda bulunan Compute başlığının altında yer alan Instance menüsünden sayfa açılır. Daha önce oluşturulmuş herhangi bir instance varsa burada listelenir. Yeni instance oluşturmak için sağ üstte bulunan Launch Instance butonuna tıklamanız gerekir.

mceclip0.png

Instance Name alanına ilk olarak istenilen ad girilir. Availability zone, instance'nin açılacağı bölgeyi işaret eder. İstanbul'da 2, Ankara'da 1 olmak üzere 3 availability zone vardır. İstenen bölge seçilir. Count ise sunucu miktarını işaret eder. Daha sonra Source kısmında bulunan Select Boot Source bölümünden sunucunun kaynağı seçilir. Sunucunun kaynakları arasında Image ve Volume vardır. Image üzerinde bir işletim sistemi kurulu olan ve sanal diski içeren dosyadır. Volume ise çıkarılabilir bir blok depolama aygıtıdır. Yalnızca bir sunucuya bir Volume ekleyebilirsiniz. Image listesinden, kurulmak üzere bir işletim sistemi seçilir. Sonraki aşamada göreceğiniz Flavor; işlem, bellek ve depolama kapasitesinin bir arada olduğu bir paket gibi düşünülebilir. Son olarak istenen Flavor seçilir ve Launch Instance düğmesine tıklanır.

mceclip1.png
mceclip2.png
mceclip3.png

Public IP Ekleme

Oluşturulan instance'a internet üzerinden erişmek için öncelikle public IP atanması gerekmektedir. Bunun için; instance satırın sonunda yer alan listeden Associate Floating IP seçeneği seçilir.

mceclip4.png

Açılan pop-up'tan daha önceden alınan IP bilgisi girilir ve Associate butonuna tıklanır.

mceclip5.png

Atanmış IP bilgisi instance sayfasında yer alan, IP'nin atandığı instance üzerinde görülebilir.

mceclip6.png