LAMP yapısı genellikle bir arada kullanılan açık kaynak kodlu yazılımlardır. LAMP yapısı ile dinamik web siteleri ve web uygulamaları yayınlanabilir.

Yazımıza başlamadan önce , daha önceki yazılarımızda bahsettiğimiz MySQL ve Apache kurulum adımlarını uygulamanız gerekmektedir. Bu adımları uyguladıktan sonra PHP kurulumunu gerçekleştirip LAMP yapımızı oluşturacağız.

MySQL Kurulumu

Apache Server Kurulumu

PHP yardımı ile MySQL veritabanına bağlanıp oradan sitemiz için gerekli olan verileri alabiliriz, ayrıca PHP ile gerekli betikleri çalıştırabiliriz.

Bu işlemleri gerçekleştirebilmesi için PHP’ye yardımcı olacak bazı paketleride indirmemiz gerekiyor. 

$ sudo yum install php php-mysql -y
CODE

Kurulum işlemi tamamlandıktan sonra apache servisini yeniden başlatmanız gerekmektedir.

$ sudo systemctl restart httpd.service
CODE

Apache servisi yeniden başladıktan sonra sistemimizin çalışıp çalışmadığını kontrol etmek için basit bir PHP kodu yazacağız. Bunun için /var/www/html/ dizini altında info.php isimli bir PHP dosyası oluşturup içine aşağıdaki kodları yazmanız gerekmektedir:

$ sudo vim /var/www/html/info.php
<?php
phpinfo();
?>
CODE

Bu işlemlerden sonra web sunucumuzun doğru bir şekilde çalıştığını test etmek için, web tarayıcısı üzerinden instance IP adresi ile bir istek göndermemiz gerekmektedir. Bunun için:

INSTANCE_IP_ADRESİ/info.php
CODE

Erişim sağlandıktan sonra karşınıza aşağıdaki gibi bir ekran çıkıyor ise PHP dpğru çalışıyor demektir:

centosphp.png

Test işleminden sonra oluşturduğumuz info.php dosyasını silmeniz gerekmektedir. Görüldüğü üzere bu dosya sizin sunucunuz hakkında bir çok bilgi vermektedir.