Skyatlas kullanıcı arayüzü üzerinden sadece dışarıdan erişilemeyen sunucu değil, dışarıdan erişilebilen sunucu da oluşturabilirsiniz. Örneğin, web sunucunuz dışarıdan erişilebilen izole ağda çalıştırılabilir. Aynı zamanda veritabanı sunucunuza dışarıdan erişilemez.

 

Yeni Ağ Oluşturmak

Kullancı arayüzünde panelin solundaki Network altında bulunan Networks ile sayfa açılır. Burada önceden oluşturulmuş herhangi bir ağ varsa listelenmiş halde bulabilirsiniz. Ağ oluşturmak için sağ üstteki Create Network butonuna tıklayın.

mceclip0.png

Açılan sayfadan istenilen ad girilir.

mceclip1.png

Subnet Oluşturma

Subnet oluşturmak için Subnet butonuna tıklanarak istenilen bilgiler girilir.

mceclip2.png

Son sekmede, DNS adresleri ekran görüntüsünde gösterildiği gibi girilmeli ve işlemi tamamlamak için sağ alttaki Create düğmesine tıklanmalıdır.

mceclip3.png

Oluşturulan ağ, Networks sayfasında listelenir.

mceclip4.png

Yeni Router Oluşturmak

Panelin solundaki Network başlığı altında bulunan Routers menüsünden sayfa açılır. Burada daha önce oluşturulmuş herhangi bir router varsa listelenir. Yeni router oluşturmak için, sağ üstteki Create Router butonuna tıklayın.

mceclip5.png

Açılan sayfa aracılığıyla router için bir ad verilir.

mceclip6.png

Oluşturulan router, Routers sayfasında listelenir.

mceclip7.png

Arayüz Ekleme

 

Routers ayrıntılarını içeren sayfayı açmak için Routers sayfasındaki router adının üzerine tıklayın. Interfaces butonuna tıkladıktan sonra açılan sayfada sağ üstte bulunan Add Interface butonuna tıklayın.

mceclip8.png

Eklenen arayüz, Interfaces sayfasında listelenecektir.

 

Ağ Geçidini (Gateaway) Seçme

Yukarıda belirtilen adımlardan sonra Routers sayfasında router bir ağ geçidi olarak seçilmelidir. Ağ geçidi seçmek için ilgili router’ın yanında bulunan Set Gateaway butonuna tıklayın.

mceclip9.png

Submit butonuna basıldığında ağ geçidi seçilmiş olacaktır.

mceclip10.png